Plugins - Download Manager - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (635 entries)

en: &mdash; Invalid download link &mdash;
it: &mdash; Link per il download non valido &mdash;

en: &mdash; You are not allowed to download &mdash;
it: &mdash; Non sei autorizzato al download &mdash;

en: (filtered from _MAX_ total downloads)
it: (filtrato da _MAX_ voci totali)

en: 403 - Access Forbidden!
it: 403 - accesso vietato!

en: <b>Error:</b> Wrong Password! Try Again.
it: <b>Errore:</b> password errata! Riprova.

en: <b>Unauthorized Action!</b><br/>Execution is cancelled by the system.
it: <b>Azione non autorizzata!</b><br/>L'esecuzione è stata annullata dal sistema.

en: <b>Zlib</b> is not active! Failed to initiate <b>ZipArchive</b>
it: <b>Zlib</b> non è attivo! Impossibile avviare <b>ZipArchive</b>

en: <div class="w3eden"><div class="text-danger"><i class="fa fa-check-circle"></i> Removed!</div></div>
it: <div class="w3eden"><div class="text-danger"><i class="fa fa-check-circle"></i> Rimosso!</div></div>

en: Access Control
it: Controllo degli accessi

en: Access Denied
it: Accesso negato

en: Access Settings
it: Impostazioni di accesso

en: Access Token
it: Token di accesso

en: Access Token Secret
it: Token di accesso segreto

en: Access:
it: Accesso:

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Active
it: Attivo

en: Add Changelog Entry
it: Aggiungi una voce del changelog

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New Category
it: Aggiungi una nuova categoria

en: Add New Changelog Entry
it: Aggiungi una nuova voce del changelog

en: Add New File
it: Aggiungi nuovo file

en: Add New Tag
it: Aggiungi nuovo tag

en: Add to favourite
it: Aggiungi ai preferiti

en: Add-Ons
it: Add-on

en: Add-Ons &lsaquo; Download Manager
it: Add-on &lsaquo; Download Manager

en: Admin UI
it: UI Amministratore

en: Advanced Filters
it: Filtri avanzati

en: After every page load
it: Dopo ogni caricamento di pagina

en: All
it: Tutti

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Tags
it: Tutti i tag

en: All Types
it: Tutti i tipi

en: All Visitors
it: Tutti i visitatori

en: Allow Access
it: Consenti l'accesso

en: Allow Access:
it: Consenti l'accesso:

en: Allowed Files
it: File permessi

en: Allowed User Roles to Create Package From Front-end
it: Ruoli utente consentiti per creare pacchetti dal frontend

en: Allowed file types to upload
it: Tipi di file consentiti da caricare

en: Already have an account?
it: Hai già un account?

en: Always use dark mode
it: Usa sempre la modalità scura

en: Apply Filter
it: Applica filtro

en: Apply Filters
it: Applica i filtri

en: Apply restrictions
it: Applica restrizioni

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Asc
it: Cresc

en: Ascending
it: Crescente

en: Asset Manager
it: Gestore delle risorse

en: Asset Manager Picker
it: Selettore del gestore delle risorse

en: Asset Settings
it: Impostazioni delle risorse

en: Asset not found!
it: Risorsa non trovata!

en: Attach File
it: Allega file

en: Attach selected files
it: Allega i file selezionati

en: Attached Files
it: File allegati

en: Author Dashboard
it: Bacheca autore

en: Author Dashboard Page
it: Pagina bacheca dell'autore

en: Authorized User Groups:
it: Gruppi di utenti autorizzati:

en: Authorized Users:
it: Utenti autorizzati:

en: Auto clean cache dir & temporary storage everyday
it: Pulisci automaticamente la directory della cache e l'archiviazione temporanea ogni giorno

en: Banner URL
it: URL del banner

en: Banner/Background Image URL
it: URL banner/immagine di sfondo

en: Basic Information
it: Informazioni di base

en: Basic Profile
it: Profilo di base

en: Blocked IPs
it: IP bloccati

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Browse
it: Esplora

en: Buy
it: Compra

en: Buy Now
it: Acquista ora

en: Cache & Stats
it: Cache e statistiche

en: Cancel
it: Annulla

en: Capital Letters
it: Lettere maiuscole

en: Captcha Verification Failed!
it: Verifica Captcha fallita!

en: Cards
it: Carte

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category Image:
it: Immagine della categoria:

en: Category Page Template
it: Pagina template delle categorie

en: Changes
it: Modifiche

en: Check the option if you want to enable chunk upload to override http upload limits
it: Selezionare l'opzione se si desidera attivare il blocco caricamento per eseguire l'override di limiti di upload http

en: Check the option if you want to sanitize uploaded file names to remove illegal chars
it: Scegli questa opzione se vuoi togliere i caratteri inutili dai nomi dei File

en: Check this option if you do not want to store visitors IPs
it: Seleziona questa opzione se non desideri archiviare gli IP dei visitatori

en: Check this option if you want to mask/unmask file download link. If you unmask download link, bots will be able the find any public download link easily.
it: Selezionare questa opzione se si desidera rendere-privato/pubblicare il link per il download del file. Se si pubblicano i link per il download, i bot saranno in grado di trovarli facilmente.

en: Check this option if you want to show wpdm packages in your main <a target="_blank" href="%s">RSS Feed</a>
it: Seleziona questa opzione se vuoi mostrare i pacchetti wpdm nel tuo <a target="_blank" href="%s">feed RSS</a> principale

en: Checking status...
it: Verifica...

en: Chunk Size
it: Dimensione blocco

en: Chunk Upload
it: Upload di blocchi

en: Clean login page
it: Pulisci la pagina di accesso

en: Clean signup page
it: Pulisci la pagina di registrazione

en: Clear All Cache
it: Cancella tutta la cache

en: Clear category filter
it: Cancella il filtro della categoria

en: Clear user filter
it: Cancella il filtro utente

en: Close
it: Chiudi

en: Color Scheme
it: Schema di colori

en: Colors
it: Colori

en: Confirm Password
it: Conferma la password

en: Congratulation! Your signup request is approved
it: Congratulazioni! La tua richiesta di iscrizione è stata approvata

en: Congratulation! {{package_name}} has been approved
it: Congratulazioni! {{package_name}} è stato approvato

en: Connecting Template Server
it: Connessione al server template

en: Consumer Key (API Key)
it: Chiave consumatore (API Key)

en: Consumer Secret (API Secret)
it: Chiave segreta del cliente (API Secret)

en: Copy
it: Copia

en: Copy Shortcode
it: Copia lo shortcode

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Count
it: Conteggio

en: Create Date
it: Data di creazione

en: Create File
it: Crea file

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Create new page
it: Crea una nuova pagina

en: Created At
it: Creato il

en: Cron URL
it: URL di Cron

en: Crop thumbnails
it: Ritaglia le miniature

en: Custom Template Tags
it: Tag template personalizzati

en: DOWNLOAD ERROR:
it: ERRORE DOWNLOAD:

en: Danger:
it: Pericolo:

en: Dashboard Page
it: Pagina bacheca

en: Date
it: Data

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All Stats Data
it: Elimina tutti i dati statistici

en: Delete Current File
it: Elimina il file corrente

en: Delete download history when users close accounts
it: Elimina la cronologia dei download quando gli utenti chiudono gli account

en: Desc
it: Decr

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Details Page
it: Pagina dei dettagli

en: Digital Asset Manager
it: Gestore delle risorse digitali

en: Direct download:
it: Download diretto:

en: Disable Master Download URL
it: Disabilita l'URL di download principale

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Display _MENU_ downloads per page
it: Mostra _MENU_ per pagina

en: Do Not Apply
it: Non applicare

en: Do not store visitor's IP
it: Non memorizzare l'IP del visitatore

en: Docs
it: Documentazione

en: Download Button
it: Pulsante di download

en: Download Count
it: Conteggio download

en: Download Error
it: Errore di download

en: Download History
it: Cronologia dei download

en: Download ID not found or expired
it: ID di download non trovato o scaduto

en: Download Limit Exceeded Message for Packages:
it: Limite di download superato per i pacchetti:

en: Download Limit Exceeded!
it: Limite di download superato!

en: Download Link
it: Link per il download

en: Download Manager Overview
it: Panoramica Download Manager

en: Download Speed:
it: Velocità di download:

en: Download Time
it: Tempo stimato

en: Download link is expired! Go back and Refresh the page to regenerate download link
it: Il link per il download è scaduto! Torna indietro e aggiorna la pagina per rigenerare il link per il download

en: Download page:
it: Pagina download:

en: Download was expired on
it: Il download è scaduto il

en: Download will be available from
it: Il download sarà disponibile da

en: Downloads
it: Download

en: Drop file here
it: Trascina il file qui

en: Drop files here
it: Trascina i file qui

en: Duplicate
it: Duplica

en: Eamil template not found.
it: Template email non trovato.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Category
it: Modifica categoria

en: Edit File
it: Modifica file

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: Edit Tag
it: Modifica tag

en: Edit User
it: Modifica utente

en: Editing: %s
it: Modifica: %s

en: Editor Settings
it: Impostazioni dell'editor

en: Email Lock Notification
it: Notifica blocco email

en: Email Subject
it: Oggetto email

en: Email Template
it: Template email

en: Email Templates
it: Template email

en: Email already exist!
it: Email già esistente!

en: Emails
it: Email

en: Embed Download Options
it: Abilita opzioni di download

en: Embed Package
it: Pacchetto di incorporamento

en: Enable Captcha Lock
it: Abilita il blocco Captcha

en: Enable Gutenberg editor for WordPress Download Manager
it: Abilita l'editor Gutenberg per WordPress Download Manager

en: Enable Password Lock
it: Abilita blocco password

en: Enable Social Logins
it: Abilita gli accessi social

en: Enable email verification on signup
it: Abilita la verifica email al momento della registrazione

en: Enable modal login form
it: Abilita il modulo di accesso modal

en: Enable password strength check on signup
it: Abilita il controllo della sicurezza della password al momento della registrazione

en: Enable sign in form CAPTCHA validation
it: Abilita la validazione CAPTCHA per l'accesso

en: Enable sign up form CAPTCHA validation
it: Abilita la validazione CAPTCHA per la registrazione

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabling this option will disable any old and new master download link
it: Abilitando questa opzione, verranno disabilitati tutti i vecchi e nuovi link di download principale

en: Enter Correct Password to Download
it: Inserisci la password corretta per scaricare

en: Enter Password
it: Inserisci la password

en: Enter the file extensions you want to allow to upload through WPDM ( ex: png,jpg,pdf )
it: Inserisci le estensioni dei file dei quali desideri consentire l'upload tramite WPDM (es: png, jpg, pdf)

en: Error
it: Errore

en: Error! Couldn't open the zip file.
it: Errore! Impossibile aprire il file zip.

en: Error! FileType is not allowed.
it: Errore! Tipo di file non consentito.

en: Error! Invalid Destination Path.
it: Errore! Percorso di destinazione non valido.

en: Error! Only Administrator can execute this operation.
it: Errore! Solo l'amministratore può eseguire questa operazione.

en: Error! Session Expired. Try refreshing page.
it: Errore! Sessione scaduta. Prova a ricaricare la pagina.

en: Error! Unauthorized Access.
it: Errore! Accesso non autorizzato.

en: Error! Unauthorized Path.
it: Errore! Percorso non autorizzato.

en: Error! You are not authorized to execute this action.
it: Errore! Non hai i permessi per eseguire questa azione.

en: Error: User registration is disabled!
it: Errore: la registrazione degli utenti è disabilitata!

en: Every 6 hours
it: Ogni 6 ore

en: Export All
it: Esporta tutto

en: Export Results
it: Esporta i risultati

en: Export Unique Emails
it: Esporta le email uniche

en: Extended Download Stats
it: Statistiche di download estese

en: Facebook APP ID
it: ID dell'app Facebook

en: Facebook APP Secret
it: Chiave segreta dell'app Facebook

en: Facebook App Settings
it: Impostazioni dell'app Facebook

en: Facebook Page URL
it: URL pagina Facebook

en: Failed to connect with server!
it: Impossibile connettersi al server!

en: Failed to load fonts
it: Impossibile caricare i font

en: Favourites
it: Preferiti

en: Fields to Show:
it: Campi da mostrare:

en: File Browser Access:
it: Accesso al browser dei file:

en: File Browser Root:
it: Radice del browser dei file:

en: File Count
it: Conteggio file

en: File Created
it: File creato

en: File Download
it: Scarica file

en: File Not Found!
it: File non trovato!

en: File Size
it: Dimensioni file

en: File Type
it: Tipo di file

en: File copied successfully
it: File copiato con successo

en: File moved successfully
it: File spostato con successo

en: File not found!
it: File non trovato!

en: Filter »
it: Filtro »

en: Filters Applied
it: Filtri applicati

en: First
it: Primo

en: First name
it: Nome

en: Folder Created
it: Cartella creata

en: Follow OS preference
it: Segui le preferenze del sistema operativo

en: Footer Text
it: Testo del footer

en: Forgot Password?
it: Password dimenticata?

en: From Date
it: Dalla data

en: From Email
it: Da Email

en: From Name
it: Dal nome

en: Front-end Administrator Roles
it: Ruoli di amministratore frontend

en: Front-end Settings
it: Impostazioni del frontend

en: General
it: Generale

en: General Email Template
it: Template email generico

en: Generate Download Link
it: Genera link per il download

en: Generate Password
it: Genera password

en: Generated Passwords
it: Password generate

en: Go
it: Vai

en: Go To Page
it: Vai a pagina

en: Google API Credentials
it: Credenziali dell'API di Google

en: Google Developer Console
it: Console per gli sviluppatori di Google

en: Guest
it: Ospite

en: Height
it: Altezza

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide widget when no category
it: Nascondi widget quando non ci sono categorie

en: History
it: Cronologia

en: History and Stats
it: Storia e statistiche

en: How to configure cron job
it: Come configurare un cron job

en: I Agree With Terms and Conditions
it: Accetto i termini e condizioni

en: ID missing!
it: ID mancante!

en: Icon
it: Icona

en: Icon URL
it: URL dell'icona

en: Icons
it: Icone

en: If any user is deleted or close his/her own account, delete their download history too
it: Se un utente viene eliminato o chiude il proprio account, elimina anche la cronologia dei download

en: If you are on Gutenberg Editor or elementor, you may use gutenberg block or elementor add-on for wpdm to embed wpdm packages and categories or generate another available layouts
it: Se sei su Gutenberg Editor o elementor, puoi utilizzare il blocco gutenberg o il componente aggiuntivo elementor per wpdm per incorporare pacchetti e categorie wpdm o generare altri layout disponibili

en: If you get broken download, then try enabling/disabling following options, as sometimes server may not support output buffering or partial downloads
it: Se ottieni un file corrotto, prova a disabilitare/abilitare le seguenti opzioni, a volte il server non consente il buffering o i download parziali

en: If you want to show login form instead of message user short-code [wpdm_login_form]. To show login form in a modal popup, please follow %s the doc here %s
it: Se desideri mostrare il modulo di accesso anziché lo shortcode dell'utente del messaggio [wpdm_login_form]. Per mostrare il modulo di accesso in un popup modal, segui %s il documento qui %s

en: Image URL
it: URL dell'immagine

en: Image and Previews
it: Immagine e anteprime

en: Include Packages in Main RSS Feed
it: Includi i pacchetti nel feed RSS principale

en: Info:
it: Informazioni:

en: Insert Password(s)
it: Inserisci password

en: Install Download Manager Addons for Elementor
it: Installa gli Addons di Download Manager per Elementor

en: Install Gutenberg Blocks by WordPress Download Manager
it: Installa i Blocchi Gutenberg per WordPress Download Manager

en: Install The Best WordPress Contact Form Builder
it: Installa il migliore costruttore di moduli contatti per WordPress

en: Interval
it: Intervallo

en: Invalid File Type!
it: Tipo di file non valido!

en: Invalid Package ID!
it: ID pacchetto non valido!

en: Invalid destination path
it: Percorso di destinazione non valido

en: Invalid email address!
it: Indirizzo email non valido!

en: Invalid file path!
it: Percorso file non valido!

en: Invalid password
it: Password non valida

en: Invalid request!
it: Richiesta non valida!

en: Invalid source path
it: Percorso di origine non valido

en: Items Per Page:
it: Elementi per pagina:

en: Keep current template as it is provided with the active theme
it: Mantieni il template corrente così come viene fornito con il tema attivo

en: Keep empty to use wordpress defaults
it: Mantieni vuoto per usare le impostazioni predefinite di WordPress

en: Last
it: Ultimo

en: Last 30 Days
it: Ultimi 30 giorni

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last 90 Days
it: Ultimi 90 giorni

en: Last Updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Last name
it: Cognome

en: Left aligned settings page
it: Pagina impostazioni allineata a sinistra

en: Limit Over!
it: Limite superato!

en: Link Label
it: Etichetta del link

en: Link Templates
it: Template dei link

en: LinkedIn App Settings
it: Impostazioni dell'app LinkedIn

en: LinkedIn Client ID
it: ID cliente LinkedIn

en: LinkedIn Client Secret
it: Chiave segreta cliente LinkedIn

en: List IP Addresses to blacklist. One IP per line ( Ex: IPv4 - 192.168.23.12 or 192.168.23.1/24 or 192.168.23.* , IPv6 - 2a01:8760:2:3001::1 or 2620:112:3000::/44 )
it: Elenca gli indirizzi IP da aggiungere alla blacklist. Un IP per riga (Es: IPv4 - 192.168.23.12 o 192.168.23.1/24 o 192.168.23.*, IPv6 - 2a01:8760:2:3001::1 o 2620:112:3000::/44)

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Lock Options
it: Opzioni di blocco

en: Login
it: Accedi

en: Login ID
it: ID accesso

en: Login Page
it: Pagina di accesso

en: Login Required Message:
it: Messaggio di accesso richiesto:

en: Login automatically after signup is completed
it: Accedi automaticamente una volta completata la registrazione

en: Logo Dimension
it: Dimensione del logo

en: Logo URL
it: URL logo

en: Logout
it: Esci

en: Mail Receiver
it: Destinatario email

en: Manage, Protect and Track file downloads, and sell digital products from your WordPress site. A complete digital asset management solution.
it: Gestisci, proteggi e monitora i download di file e vendi prodotti digitali dal tuo sito WordPress. Una soluzione completa di gestione delle risorse digitali.

en: Mask Download Link
it: Nascondi il link per il download

en: Master Download Link:
it: Link per il download principale:

en: Master Download URL
it: URL di download principale

en: Master Key
it: Chiave master

en: Media Password
it: Password media

en: Media not found!
it: Media non trovato!

en: Message
it: Messaggio

en: Message for Blocked IPs
it: Messaggio per IP bloccati

en: Message to show when an IP is blocked
it: Messaggio da mostrare quando un IP è bloccato

en: Messages
it: Messaggi

en: Misc Settings
it: Impostazioni varie

en: Missing ID!
it: ID mancante!

en: Multi-file download is only available with the pro version!
it: Il download multi-file è disponibile solo con la versione pro!

en: Must Agree with Terms
it: Devi accettare i Termini e le Condizioni

en: My Favourites
it: I miei preferiti

en: New Category Name
it: Nome della nuova categoria

en: New File
it: Nuovo file

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Name
it: Nuovo nome

en: New Package Notification
it: Notifica nuovo pacchetto

en: New Package is Added By {{name}}
it: Nuovo pacchetto aggiunto da {{name}}

en: New Password
it: Nuova password

en: New Tag
it: Nuovo tag

en: New Tag Name
it: Nome del nuovo tag

en: New user registration on your site WordPress Download Manager:
it: Nuova registrazione utente sul tuo sito WordPress Download Manager:

en: Next
it: Successivo

en: No File Attached!
it: Nessun file allegato!

en: No File Found
it: Nessun file trovato

en: No Files
it: Nessun file

en: No Files found in Trash
it: Nessun file trovato nel cestino

en: No Packages Found
it: Nessun pacchetto trovato

en: No category selected!
it: Nessuna categoria selezionata!

en: No changelog available.
it: Non è disponibile un changelog.

en: No changelog entries yet
it: Non ci sono ancora voci nel changelog

en: No data available in table
it: Nessun dato presente nella tabella

en: No downloads available
it: Nessun download disponibile

en: No downloads found!
it: Nessun download trovato!

en: No file attached
it: Nessun file allegato

en: No file attached yet!
it: Non c'è ancora nessun file allegato!

en: No file attached!
it: Nessun file allegato!

en: No file is attached with this package!
it: Nessun file è allegato a questo pacchetto!

en: No font has been selected
it: Non è stato selezionato il font

en: No job in the queue!
it: Nessun lavoro in coda!

en: No package found! Please create at least 1 package to see template preview
it: Nessun pacchetto trovato! Crea almeno 1 pacchetto per vedere l'anteprima del template

en: No php code, only text, html, css and js
it: Niente codice php, solo testo, html, css e js

en: No related download found!
it: Nessun download correlato trovato!

en: None Selected
it: Nessuno selezionato

en: Note: Create a page with short-code <code>[wpdm_search_result]</code> and select that page as search redult page
it: Nota: crea una pagina con lo shortcode <code>[wpdm_search_result]</code> e seleziona quella pagina come pagina dei risultati di ricerca

en: Nothing _START_ to - sorry
it: Niente _START_ da

en: Nothing to update!
it: Niente da aggiornare!

en: Number of Columns
it: Numero di colonne

en: Number of chars for each password:
it: Numero di caratteri per ogni password:

en: Number of packages to show:
it: Numero di pacchetti da mostrare:

en: Number of passwords:
it: Numero di password:

en: Number of tags to show:
it: Numero di tag da mostrare:

en: Numbers
it: Numeri

en: On Category Page:
it: Nella pagina della categoria:

en: On Single Download Page
it: Su una singola pagina di download

en: One IP per line
it: Un IP per riga

en: Open in Browser
it: Apri nel browser

en: Order
it: Ordine

en: Order By
it: Ordina per

en: Order By:
it: Ordina per:

en: Order:
it: Ordine:

en: Output Buffering
it: Buffering di uscita

en: Overview
it: Panoramica

en: PW Usage Limit:
it: Limite di utilizzo della password:

en: Package Approval Notification
it: Notifica di approvazione del pacchetto

en: Package Info
it: Informazioni sul pacchetto

en: Package Name
it: Nome pacchetto

en: Package Settings
it: Impostazioni pacchetto

en: Package Size
it: Dimensione pacchetto

en: Package you are trying to download is not available!
it: Il pacchetto che stai provando a scaricare non è disponibile!

en: Packages
it: Pacchetti

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

en: Page Template
it: Template di pagina

en: Page Templates
it: Template della pagina

en: Parent Category
it: Categoria genitore

en: Parent Category:
it: Categoria genitore:

en: Parent:
it: Genitore:

en: Password Lenght & Count
it: Lunghezza e conteggio della password

en: Password Reset Notification
it: Notifica di reimpostazione della password

en: Password Strength
it: Sicurezza della password

en: Password Verified!
it: Password verificata!

en: Password length:
it: Lunghezza della password:

en: Password usages limit exceeded
it: Limite di utilizzo della password superato

en: Password will expire after it exceed this usage limit
it: La password scadrà dopo aver superato questo limite di utilizzo

en: Passwords not matched!
it: Le password non corrispondono!

en: PayPal Email
it: Email PayPal

en: Payment Settings
it: Impostazioni di pagamento

en: Permission Denied Message for Packages:
it: Messaggio di autorizzazione negata per i pacchetti:

en: Please activate "zlib" in your server to perform zip operations
it: Attiva "zlib" nel tuo server per eseguire operazioni zip

en: Please click following button to start download.
it: Fai clic sul seguente pulsante per avviare il download.

en: Please configure reCAPTCHA
it: Configura reCAPTCHA

en: Please describe the changes
it: Descrivi i cambiamenti

en: Please enter a version number
it: Inserisci un numero di versione

en: Pre-designed templates can't be deleted or edited from this section. But you can clone any of them and edit as your own. If you seriously want to edit any pre-designed template you have to edit those directly edting php files at /download-manager/templates/ dir
it: I template predefiniti non possono essere eliminati o modificati da questa sezione. Ma puoi clonarne uno qualsiasi e personalizzarlo. Se vuoi seriamente modificare qualsiasi modello predefinito devi modificare direttamente i file php in /download-manager/templates/ dir

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Primary:
it: Principale:

en: Privacy Settings
it: Impostazioni sulla privacy

en: Privacy Settings Saved Successfully
it: Impostazioni della privacy salvate correttamente

en: Private File - Access Forbidden
it: File privato - accesso vietato

en: Processing...
it: Elaborazione in corso...

en: Profile
it: Profilo

en: Profile Header Background Color
it: Colore di sfondo dell'header del profilo

en: Profile Header Text Color
it: Colore del testo dell'header del profilo

en: Protect this file
it: Proteggi questo file

en: Public
it: Pubblico

en: Public Profile Info
it: Informazioni sul profilo pubblico

en: Publish Date
it: Data di pubblicazione

en: Recipient's Email
it: Email del destinatario

en: Recommended Downloads
it: Download consigliati

en: Referer verification failed
it: Verifica dell'URL di origine fallita

en: Register Now
it: Registrati ora

en: Register Page
it: Pagina di registrazione

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove all restrictions
it: Rimuovi tutte le restrizioni

en: Remove from favourite
it: Rimuovi dai preferiti

en: Rename
it: Rinomina

en: Repeat
it: Ripeti

en: Request to reset your %s password
it: Richiesta per reimpostare la tua password di %s

en: Reset Base Dir
it: Reimposta la directory di base

en: Reset Filter
it: Reimposta i filtri

en: Reset Password
it: Reimposta password

en: Reset Password Usage Count
it: Reimposta conteggio utilizzo password

en: Resumable Downloads
it: Download recuperabili

en: Root dir for server file browser.<br/><b>*Don't add tailing slash (/)</b>
it: Directory principale per il browser dei file del server.<br/><b>*Non aggiungere la barra finale (/)</b>

en: SELECT IMAGE
it: SELEZIONA IMMAGINE

en: Sample Package
it: Pacchetto di esempio

en: Sample Package Name
it: Nome del pacchetto di esempio

en: Sanitize Filename
it: Ripulisci i nomi dei File

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save Settings
it: Salva le impostazioni

en: Save Tag
it: Salva tag

en: Save all changes
it: Salva tutte le modifiche

en: Save in File
it: Salva in un file

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Search
it: Cerca

en: Search Categories
it: Cerca categorie

en: Search Document Tags
it: Ricerca i tag del documento

en: Search Files
it: Cerca file

en: Search Icon
it: Icona di ricerca

en: Search Keyword...
it: Cerca parola chiave...

en: Search Media
it: Cerca media

en: Search Package
it: Cerca pacchetto

en: Search Result For
it: Risultati della ricerca per

en: Search Result Page
it: Pagina dei risultati della ricerca

en: Search fonts...
it: Cerca i font...

en: Search result page was not configured properly. Please create a page with shortcode [wpdm_search_result] and select thee page from widget settings
it: La pagina dei risultati della ricerca non è stata configurata correttamente. Crea una pagina con lo shortcode [wpdm_search_result] e seleziona la pagina dalle impostazioni del widget

en: Search...
it: Cerca...

en: Search:
it: Cerca:

en: Secondary:
it: Secondario:

en: Security token is expired! Refresh the page and try again.
it: Il token di sicurezza è scaduto! Ricarica la pagina e riprova.

en: Select Category Image
it: Seleziona immagine della categoria

en: Select Category:
it: Seleziona una categoria:

en: Select File
it: Seleziona file

en: Select Files
it: Seleziona i file

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: Select Options
it: Seleziona opzioni

en: Select category
it: Seleziona categoria

en: Select from media library
it: Seleziona dalla libreria dei media

en: Select from server
it: Seleziona dal server

en: Select the roles who should have access to the packages under this category
it: Seleziona i ruoli che dovrebbero avere accesso ai pacchetti in questa categoria

en: Select who can download...
it: Seleziona chi può scaricare...

en: Server File Picker
it: Selettore file del server

en: Session Expired! Please try again.
it: Sessione scaduta! Prova di nuovo.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings &lsaquo; Download Manager
it: Impostazioni Download Manager

en: Settings Saved Successfully
it: Impostazioni salvate con successo

en: Share
it: Condividi

en: Short Intro
it: Breve introduzione

en: Shortcode Page
it: Pagina Shortcode

en: Show
it: Mostra

en: Show QR Code
it: Mostra il QR code

en: Show all
it: Mostra tutto

en: Show all dates
it: Mostra tutte le date

en: Show file path
it: Mostra percorso del file

en: Show packages from current package category
it: Mostra i pacchetti dalla categoria del pacchetto corrente

en: Show subcategories only
it: Mostra solo le sottocategorie

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ downloads
it: Visualizzazione da _START_ a _END_ di _TOTAL_ download

en: Size
it: Dimensione

en: Size of included file
it: Dimensioni del file incluso

en: Small Letters
it: Lettere minuscole

en: Social Lock Panel
it: Pannello di blocco sociale

en: Something is Wrong! Please refresh the page and try again
it: Qualcosa è sbagliato! Ricarica la pagina e riprova

en: Something is wrong!
it: Qualcosa non va!

en: Sorry! File not found!
it: File non trovato!

en: Special Chars
it: Caratteri speciali

en: Start Download
it: Avvia download

en: Statistics
it: Statistiche

en: Stats
it: Statistiche

en: Stats &lsaquo; Download Manager
it: Statistiche &lsaquo; Download Manager

en: Status
it: Stato

en: Stock
it: Disponibilità

en: Stock Limit Reached
it: Raggiunto il massimo consentito

en: Store in Database
it: Archivia nel database

en: Strong
it: Forte

en: Style
it: Stile

en: Style:
it: Stile:

en: Sub Title:
it: Sottotitolo:

en: Submit
it: Invia

en: Subscribed Today
it: Iscritti oggi

en: Subscribers
it: Abbonati

en: Success!
it: Completato!

en: Success! Redirecting...
it: Successo! Reindirizzamento...

en: Success:
it: Successo:

en: Support Forum
it: Forum di supporto

en: System
it: Sistema

en: Tabular View
it: Vista tabella

en: Tag Name
it: Nome del tag

en: Tag Value
it: Valore del tag

en: Tags
it: Tag

en: Task Type
it: Tipo di compito

en: Template ID
it: ID template

en: Template Name
it: Nome template

en: Template Preview
it: Anteprima template

en: Template Variables
it: Variabili del template

en: Templates
it: Template

en: Templates &lsaquo; Download Manager
it: Template &lsaquo; Download Manager

en: Temporary Storage Management
it: Gestione dell'archiviazione temporanea

en: Terms Checkbox Label:
it: Etichetta casella di controllo dei termini:

en: Terms Page:
it: Pagina dei termini:

en: Terms Title:
it: Titolo termini:

en: Terms and Conditions
it: Termini e Condizioni

en: Terms and Conditions:
it: Termini e condizioni:

en: The file is already removed from the server!
it: Il file è stato già rimosso dal server!

en: The page where you used short-code %s
it: La pagina dove hai usato lo shortcode %s

en: The page where you used the short-code %s
it: La pagina in cui hai utilizzato lo shortcode %s

en: This file is not protected.
it: Questo file non è protetto.

en: This file is protected
it: Il file è protetto

en: This is a preview, original template color scheme may look little different, but structure will be same
it: Questa è un'anteprima, la combinazione di colori del template originale può apparire leggermente diversa, ma la struttura sarà la stessa

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To Date
it: Alla data

en: To: %s
it: A: %s

en: Today
it: Oggi

en: Toolbar:
it: Barra degli strumenti:

en: Top Level Only
it: Solo livello superiore

en: Total Downloads
it: Download totali

en: Total Files
it: File totali

en: Total Views
it: Visualizzazioni totali

en: Try Again
it: Riprova

en: Try to Open in Browser instead of download when someone clicks on download link
it: Prova ad aprire nel browser invece di scaricare quando qualcuno fa clic sul link per il download

en: Twitter App Settings
it: Impostazioni dell'app Twitter

en: Twitter Profile URL
it: URL profilo Twitter

en: Type Something & Search
it: Digita qualcosa e cerca

en: Unauthorized Access!
it: Accesso non autorizzato!

en: Unmask Download Link
it: Scopri il link per il download

en: Unzipped successfully.
it: Decompresso correttamente.

en: Update Category
it: Aggiorna categoria

en: Update Date
it: Data aggiornamento

en: Update Link
it: Aggiorna link

en: Update Password
it: Aggiorna la password

en: Update Tag
it: Aggiorna tag

en: Update link
it: Aggiorna link

en: Upload File
it: Carica file

en: Upload Settings
it: Impostazioni upload

[ctx: Uploader: Drop file here - or - Select File]
en: or
it: o

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
it: o

en: Use Cookie
it: Usa i cookie

en: Use Global
it: Utilizza globale

en: Use Link Template
it: Utilizza template di link

en: Use any option below
it: Usa qualsiasi opzione qui sotto

en: Use custom content below
it: Usa il contenuto personalizzato di seguito

en: Use the shortcode to embed this asset on any page or post
it: Utilizza lo shortcode per incorporare questa risorsa in qualsiasi pagina o articolo

en: User
it: Utente

en: User Account Suspended
it: Account utente sospeso

en: User Dashboard
it: Bacheca utente

en: User Login ID
it: ID di accesso utente

en: User Signup Declined
it: Iscrizione dell'utente rifiutata

en: User Signup Notification
it: Notifica di registrazione utente

en: User registration is disabled
it: La registrazione degli utenti è disabilitata

en: Username
it: Nome utente

en: Username already exists.
it: Nome utente già esistente.

en: Username is Empty!
it: Il nome utente è vuoto!

en: Username or Email
it: Nome utente o email

en: Users
it: Utenti

en: Users will be asked for reCAPTCHA verification before download.
it: Agli utenti verrà richiesta la verifica reCAPTCHA prima del download.

en: Valid Chars:
it: Caratteri validi:

en: Value
it: Valore

en: Verification Settings
it: Impostazioni di verifica

en: Verify CAPTCHA to Download
it: Verifica il CAPTCHA per scaricare

en: Version
it: Versione

en: View
it: Visualizza

en: View Count
it: Conteggio visualizzazioni

en: View File
it: Visualizza file

en: View on Google Fonts
it: Visualizza su Google Fonts

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Weak
it: Debole

en: Welcome to %s
it: Benvenuto in %s

en: When to show the notice?
it: Quando mostrare l'avviso?

en: Who will have access to server file browser
it: Chi avrà accesso all'esplorazione dei file del server

en: Width
it: Larghezza

en: Wrong Password!
it: Password Errata!

en: Wrong Password. Try Again!
it: Password errata. Riprova!

en: You are not allowed to change settings!
it: Non sei autorizzato a cambiare le impostazioni!

en: You are not allowed to download this item!
it: Tu non sei autorizzato a scaricare questo elemento!

en: You are not allowed to download.
it: Non ti è consentito scaricare.

en: You are not allowed to execute this action!
it: Non sei autorizzato a eseguire questa azione!

en: You are not authorized to access this page
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina

en: You are not authorized!
it: Non sei autorizzato!

en: You can use one or more of following methods to lock your package download:
it: Puoi utilizzare uno o più dei seguenti metodi per bloccare il download del tuo pacchetto:

en: You can use single or multiple password for a package. If you are using multiple password then separate each password by []. example [password1][password2]
it: È possibile utilizzare una password singola o multipla per un pacchetto. Se utilizzi più password, separa ciascuna password con []. esempio [password1][password2]

en: You don't have permission to download this file
it: Non hai il permesso di scaricare questo file

en: You need to create an app from Google developer console, them from Credentials tab, create an API key and OAuth client ID and use those info in the following fields.
it: Devi creare un'app dalla console per sviluppatori di Google, quindi dalla scheda Credenziali, crea una chiave API e un ID client OAuth e utilizzare tali informazioni nei seguenti campi.

en: Your Download Link is Ready
it: Il tuo link per il download è pronto

en: Your Email Address
it: Il tuo indirizzo email

en: Your First Name
it: Il tuo nome

en: Your IP address is blocked!
it: Il tuo indirizzo IP è bloccato!

en: Your Last Name
it: Il tuo cognome

en: Your account has been created successfully and login info sent to your mail address.
it: Il tuo account è stato creato con successo e le informazioni di accesso sono state inviate al tuo indirizzo email.

en: Your account has been created successfully.
it: Il tuo account è stato creato con successo.

en: Your account has been suspended
it: Il tuo account è stato sospeso

en: Your can configure a cron job from your hosting control panel using the url above for reliable cron execution.
it: Puoi configurare un processo cron dal pannello di controllo dell'host utilizzando l'URL sopra per un'esecuzione affidabile del cron.

en: Your email address is blocked!
it: Il tuo indirizzo mail è bloccato!

en: Your signup request is declined
it: La tua richiesta di iscrizione è rifiutata

en: Youtube Profile URL
it: URL profilo Youtube

en: [ %s ] New User Registration
it: [%s] Registrazione di un nuovo utente

en: [ Deleted User ]
it: [Utente eliminato]

en: [%s] Update Available
it: [%s] aggiornamento disponibile

en: activate to sort column ascending
it: attiva per ordinare la colonna in ordine crescente

en: activate to sort column descending
it: attiva per ordinare la colonna in ordine decrescente

en: ago
it: fa

en: attached file is missing/deleted
it: file allegato mancante/eliminato

en: downloads
it: download

en: file(s)
it: file

en: view
it: visualizzazione

en: views
it: visualizzazioni
